Opowiadanie III_Gabriela

 Gabriela Kurowska

Szkoła Podstawowa nr 29 w Olsztynie

„Nos Mikołaja Kopernika” 

    Był piękny majowy poranek. Grupa turystów zmierzała w kierunku Zamku Kapituły Warmińskiej w Olsztynie, gdzie mieści się muzeum, a w nim wystawa poświęcona twórczości wielkiego polskiego uczonego i astronoma. W pewnym momencie dziewczynka o imieniu Basia zbliżyła się do Ławeczki Mikołaja Kopernika. 

    Pomnik z brązu ukazywał postać astronoma jako szczupłego mężczyznę o wyrazistych rysach twarzy oraz długich, pofalowanych włosach i charakterystycznym nosie. Ubrany był w długi płaszcz z futrzanym kołnierzem. W dłoniach trzymał astrolabium i zwój papieru. Sprawiał wrażenie, jakby obserwował niebo. Basia, jak większość turystów, chwyciła za jego nos. Dużo już wiedziała o Mikołaju Koperniku i wierzyła, że to przyniesie jej szczęście. Ku jej zdziwieniu posąg poruszył się. 

     Dziewczynka miała wrażenie, że coś do niej powiedział. Jednak nic nie rozumiała, ponieważ mówił w języku niemieckim. Wtedy Kopernik zorientował się, że dziewczynka jest Polką i zapytał: 

 - Jak masz na imię? - Basia! - To tak jak moja młodsza siostra. A co tu robisz? 

W tym momencie dziewczynka nawiązała dialog z Mikołajem i opowiadała o swojej rodzinie i fascynacji jego osobą. Rodzina Basi podążała śladami wielkiego uczonego. Byli w Toruniu, gdzie się urodził w 1473 roku, a także we Fromborku, gdzie pracował i tworzył. Tam też zmarł w 1543 roku. Przyjechali do Olsztyna, żeby zobaczyć miejsce, w którym Kopernik spędził większość swojego życia. Tata Basi pracował w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Opowiadał różne ciekawe historie o życiu i odkryciach wielkiego Polaka. Całą rodziną byli w Padwie, gdzie Kopernik studiował medycynę, w Bolonii – ukończył prawo kanoniczne oraz w Rzymie, w którym to praktykował w kancelarii papieskiej. 

    W pewnym momencie Mikołaj zwrócił się do dziewczynki z pytaniem: 

- To jeszcze ludzie mnie pamiętają? 

- Tak, prawie w każdym mieście jest plac, ulica Twojego imienia oraz wiele pomników. Dziewczynka kontynuowała rozmowę z Mikołajem i powiedziała mu, że jego odkrycia zmieniły współczesny świat. Kopernik udowodnił, że Ziemia i inne planety krążą wokół Słońca. Niektórzy twierdzą, że wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. 

 Na koniec rozmowy Basia wyjęła telefon komórkowy i pokazała zdjęcia z kolekcją monet oraz banknotów z wizerunkiem Kopernika i zacytowała jego twierdzenie: „Zły pieniądz wypiera lepszy”. Następnie zrobili sobie zdjęcie. Astronom przywykł do fotografowania się z turystami. Dziewczynka powiedziała, że dla niej Mikołaj dziś jest wielkim celebrytą. Zamieściła zdjęcie na profilu z opisem: „W tym roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin oraz 480. rocznicę śmierci Mikołaja Kopernika. 

Dziś spełniło się moje marzenie… Poznałam najsłynniejszego mieszkańca Warmii”. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wyniki konkursu na fraszkę o Mikołaju Koperniku

  I miejsce - Szkoła Podstawowa w Gwiździnach Oliwia Kazimier I miejsce - Szkoła Podstawowa w Niechłoninie Anna Jolanta Maciejewska I miejsc...